Jakub Sedláček

jakub.sedlacek@ff.cuni.cz | twitter.com/sadluck

Zkoumám generativní umělou inteligenci a to, jak mění svět. Nabízím přednášková i ryze praktická školení pro firmy a instituce o tom, jak generátory obrázků, videa a zvuku transformují kreativní profese; "deepfake" posouvá hranice naší důvěry v realitu; velké jazykové modely hrozí nahradit člověka sedícího u klávesnice. Zkoumám Big Social Data a v nich společenské role a dopady sociálních sítí a jejich celebrit a influencerů. Přednáším na Studiích nových médií FF UK, kde se mé zaměření odráží v předmětech jako "AI v kreativním procesu", "Celebrita ve světě nových médií", nebo "Digitální metody a AI v humanitních a sociálních vědách". Působím také v národním institutu SYRI.

Výzvy a příležitosti pro vzdělávání a budování odolnosti v éře generativní umělé inteligence

Konference SYRI v Senátu PČR

Záznam konferenčního příspěvku "Výzvy a příležitosti pro vzdělávání a budování odolnosti v éře generativní umělé inteligence" předneseného 15. 5. 2024 na konferenci Národního institutu SYRI v Senátu PČR nazvané "Vzdělávání a vědění jako mosty k odolné společnosti".

Jak nebezpečné je, že se umělá inteligence zlepšuje ve lhaní?

ČRo Věda Plus

Jak velký posun přináší nová verze chatuGPT GTP-4o? Zdarma, ale přesto - nevzniká ještě větší digitální propast mezi lidmi, kteří se o technologii nezajímají? AI a lhaní a podvádění - jak si běžný uživatel má ověřovat pravdivost? Jaká pozitiva a negativa přináší rychlý vývoj této technologie a její masové rozšíření?

Hra s realitou. Nebezpečí zvané deepfake má i pozitiva

Generace 20 (rozhovor)

Že politik něco na videu říká, ještě neznamená, že to skutečně pronesl,” vysvětluje Jakub Sedláček ze Studií nových médií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI a doplňuje, že falešná videa na internetu nemusí být jedinou zbraní podvodníků, kterou jim umělá inteligence nabízí. Útočník nemusí chtít napodobit pouze celebrity nebo politiky. Jeho cíl může být kdokoli, kdo na internet nahrál svoje video, nebo zvukový záznam hlasu.

Deep fake zatím poznat jde, brzy ale možná ne. Je třeba ověřovat zdroj, upozorňuje expert

FORUM 24 (rozhovor)

Podle dat České asociace umělé inteligence za loňský rok světově vzrostl počet takzvaných deepfaků, tedy falešných videí, podvržených fotek nebo audionahrávek, na desetinásobek. Jen v Evropě byl zaznamenán nárůst těchto útoků o 780 procent. Tato technologie se bude dál vyvíjet a může ovlivňovat mínění lidí. Zatím totiž deepfaky rozpoznat jde, to se ale může brzy změnit, upozorňuje Jakub Sedláček ze Studií nových médií FF UK a Národního institutu SYRI.

Zakazovat AI v závěrečných pracích je jako zakazovat kalkulačky

SYRI (rozhovor)

Z umělé inteligence se stává zcela standardní nástroj používaný v praxi a zakazovat ho u závěrečných prací na vysokých školách je skoro jako zakazovat kalkulačky. Bakalářské práce by podle experta na AI z Národního institutu SYRI Jakuba Sedláčka měly spíše cílit na výzkum nebo jiné praktické projekty. S rešeršními a literárními aspekty ať klidně pomůže generativní AI, uvedl Sedláček. „Nemyslím si, že je nutné bakalářské práce rušit. Pokud jsme ale bakalářku doteď chápali jako teoretický referát, je potřeba tohle chápání v každém případě razantně proměnit,“ říká Sedláček, který už několik let nepřijímá projekty prací, které postrádají plán na empirický výzkum.

„Vstupujeme do světa, kde nebude možné věřit jedinému videu.“ Na sítích se šíří deepfakes

iRozhlas (rozhovor)

Chcete slyšet Petra Pavla říkat, že Ukrajina prohraje válku? Nebo chcete, aby ve vysílání zpráv propagovali vaši hazardní aplikaci? Podvodníci k tomu používají takzvaný deepfake. Hrozba takovýchto dezinformací bude podle Jakuba Sedláčka, doktora sociologie ze Studií nových médií Filozofické fakulty na Karlově univerzitě, ještě větší. „Vstupujeme do světa, kde bez důvěryhodného zdroje nebude možné věřit jediné fotce nebo videu,“ varuje.

Umělá inteligence či fotograf? Generované obrázky matou už dnes, ukazují data serveru iROZHLAS.cz

iROZHLAS (článek)

„Teď vidíme, jak to tempo výrazně akceleruje. To, že jste na exponenciále, poznáte až ve chvíli, kdy dojdete do bodu zlomu, kde to najednou prudce vystřelí nahoru. Teď jsme právě v tomto bodě,“ říká. Jedním dechem ale dodává, že současné rady na rozpoznávání umělé inteligence od reálných fotek vzhledem k vývoji technologie už nemusejí za několik měsíců platit. „Hledat nějaké detaily už nebude dávat smysl. Nemyslím si tedy, že možnost nějakého poznávání bude možná u obrazu, textu a v budoucnu ani hlasu,“ předvídá pesimisticky.

Big Social Data and the Study of Celebrity Fandom

FSV UK (dizertační práce)

Dizertační práce zkoumá možnosti využití digitální stopy ze sociálních sítí pro výzkum ve společenských vědách. Pracuje s daty 90 tisíc fanoušků českých celebrit na Facebooku. Klade si otázku, zda preference celebrit souvisejí s rozdíly aspektech života jako je politika, volný čas nebo kulturní spotřeba. Kombinuje data z API s web scrapingem; mapuje praktické výzvy práce s „řídkými“ daty ze sociálních médií; testuje využití asociačních pravidel ke kódování dat a přináší vlastní metodu pro predikci dat z digitální stopy nazvanou „lift buckets“.

Umělá inteligence nám časem pomůže s peer review

Universitas (rozhovor)

Modely jako ChatGPT nacházejí ve vědě uplatnění při krácení a shrnování textů, psaní žádostí i zpracování dat. Podle Jakuba Sedláčka z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy může AI časem sloužit i jako první krok k peer review, podobně jako dnes procházejí závěrečné práce detekcí plagiátů. Zároveň ale usnadní šíření dezinformací: „Tuhle pandořinu skříňku už nelze zavřít.“

Nástroj, se kterým se musí naučit pracovat. Vysoké školy řeší, jak se vypořádat s umělou inteligencí.

Deník N (článek)

„Výuka i zkoušení studentů se změní a ve velké míře se promění celý svět, a to včetně profesí, na které studenty připravujeme. Je tedy nesmysl, aby roky pracovali s tím, že se toho nástroje nesmí dotknout, ale přitom by pro ně byl přinejmenším zásadním asistentem. Naopak musíme studenty připravit na realitu,“ myslí si Sedláček. Upozorňuje ale, že nejen studenty je nutné vyučovat kritickému myšlení a pochopení psaného textu.

Umělá inteligence nás všechny zničí! Už zase? K technologii musí lidstvo dozrát.

ČRo Wave - Vlna (podcast)

Poslechněte si druhý díl kulturně-společenského podcastu Vlna. Tentokrát se Ondřej Šebestík zaměřil na současný boom v oblasti umělé inteligence a na dopady zejména na vzdělávání a školství. Podcastem Vlna provází Hana Řičicová.

Umělá inteligence ve školách

Panelová diskuze (video)

Umělá inteligence si našla cestu už i do našich škol. Studenti s její pomocí dokáží vypracovat například diplomovou práci za několik málo hodin. Jde o plagiát? Čekají nás zásadní změny v testování a hodnocení znalostí studentů? Proč se nebát a na co se připravit? Odpovědi budeme hledat společně se šesti odborníky na technologie a vzdělávání na online semináři Vzdělávacího Fóra.

Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

ČT24 (článek)

Podle Jakuba Sedláčka z FF UK a Národního institutu SYRI může problém s fikcí, která se tváří jako pravda, nastat v momentě, kdy je příběh blízko realitě a operuje se skutečnými reáliemi či osobami. Tam vidí vyšší riziko než u děsivých historek. „Pokud se chceme bavit o dezinformacích, mohou ve světě fikce určitě být nebezpečnější i třeba takové satirické účty parodující politiky, které typicky používají skutečné jméno politika, jeho skutečnou fotku a lehce pozměněné uživatelské jméno, na první pohled podobné účtu oficiálnímu,“ dodává Sedláček.

Buďte opravdoví! Antiinstagramová sociální síť BeReal nikoho neproslaví, přesto zasáhla i Česko

Reflex (článek)

„Oblibu Snapchatu, na kterém nic není napořád, bylo možné zčásti chápat jako protest proti tomu, že naše historie na jiných sítích visela trvale on-line pro každého k nahlédnutí," říká Jakub Sedláček, učitel na Studiích nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. ,,Podobně můžeme jako protest chápat i BeReal. Asi nejvíc proti neautentičnosti a přehnané dokonalosti instagramových životů."

TikTok je dalším sporným bodem mezi Čínou a USA, čím je tak specifický?

ČT24 (článek)

Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy převzaly jakoukoli čínskou technologickou firmu. Reagovala tak na návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chtěl zakázat populární sociální síť TikTok. Řešením by podle něj bylo, kdyby americké aktivity od společnosti ByteDance odkoupil softwarový gigant Microsoft.

Nahradí virtuální influenceři ty živé?

ČRo Wave - On Air (Podcast)

Čeká nás éra umělých hudebníků? Poslechněte si, co na to odborníci v nových médiích a marketingu. Existuje už podle Terezy Ježkové poptávka po umělých influencerech na míru? Myslí si Jakub Sedláček, že jsou umělí influenceři nový fenomén? Poslechněte si celý příspěvek.

Kovy a další youtubeři. Jak vznikají a fungují novodobé celebrity?

TV Seznam - Víkendový rozhovor (video)

Svět mladých, kterému dospělí nerozumí. Proč je youtubering tolik populární a proč se youtubeři tak snadno stávají pro dospívající vzorem? A neválcují youtubery už nové komunikační kanály? Otázky pro Jakuba Sedláčka ze Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Letní ráno: Sociolog o youtuberství

TV Seznam (rozhovor, video)
vstupy v časech 48:20, 01:42:50

Lidé nad třicet let fenoménem youtuberství obvykle pohrdají, je to podle nich neužitečný nesmysl. Přitom ale podle sociologů byli v mládí úplně stejní, jako jejich děti, kteří youtubery hltají a chtějí se jim vyrovnat. Ba co víc, někteří z nich chtějí pracovat jako právě jako youtubeři nebo influenceři. Z jakého důvodu a jak máme youtuberům rozumět?

@Influenceři

ČT24 (Videoreportáž)

Jak na sociálních sítích vydělat velké peníze? Stačí se stát influencerem a oslovit co nejvíce lidí – nabídky se pak jen pohrnou. Každá sláva má ale i svou stinnou stránku. Jakou, prozradíme v prvním dílu nové série

Jak vypadá současná internetová scéna a kdo boduje na jejím vrcholu? Pokecali jsme s odborníkem na český YouTube

REFRESHER (rozhovor)

Jak vypadá současná internetová scéna a kdo boduje na jejím vrcholu? Pokecali jsme s odborníkem na český YouTube. Pojďte se s námi vydat na malý exkurz do zákulisí sociálních médií i internetových celebrit. Budou za chvíli televizní osobnosti bez práce?

Jakub Sedláček: Youtuber je nám mnohem podobnější než jakákoliv jiná celebrita

E15 (rozhovor)

Jakub Sedláček ve své práci poodhaluje důvody pro náhlý vzestup youtuberů a zkoumá, do jaké míry nahradili u teenagerů klasické celebrity. Proč jsou oblíbení vysvětluje čtyřmi znaky typickými pro tyto online celebrity – familiárností, autenticitou, spřízněností a informační hodnotou. Jsou to tak trochu DIY celebrity, které vznikly bez pomoci tradičních médií a které se svými fanoušky komunikují především přes sociální sítě.

Youtubeři - fenomén nových celebrit

Knižní festival Ostrava (debata)

Youtubeři vyprodávají hlediště, mluví ke statisícům lidí a jsou v centru pozornosti, ať už na YouTube, nebo Instagramu. Je jádrem jejich úspěchu opravdu to, co říkají? Nebo jim nová média dodávají nezasloužené charisma? Vycítí i politici, že pravě tady jsou nejviditelnější a mohou ovlivňovat masy? A naopak – lze očekávat, že ambice youtuberů překročí hranice zábavy? Karel "Kovy" Kovář, Jakub Sedláček, Matěj Kretík, Josef Šlerka.

YouTube je 15 let: Jak se od sloního výběhu dostal mezi giganty

Seznam Zprávy (článek)

Na začátku byl Den svatého Valentýna, kamarádi z PayPalu a prso Janet Jacksonové. Dnes je to místo, kde se vydělávají miliony dolarů. 14. února 2005 zaregistrovali Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim doménu s názvem YouTube. Uplynulo 15 let od chvíle, kdy se svět internetu zásadně změnil.

Publikace 'Být v obraze 2'

Macek et al. 2019: 104-106

Publikace Být v obraze 2 je určena všem, kdo chtějí přispět k posilování mediální gramotnosti. Zejména pak vyučujícím na druhém stupni základních škol a na středních školách po celé České republice.

YouTuber jako já

ČT2 (pořad, video)

Všichni ti kluci a holky, co jsou stejní jako my ostatní a přitom se na ně díváme. Ale jsou všichni opravdu stejní? A mohou být youtubeři queer?

Jakub Sedláček: The Rise of the YouTube Celebrity

Idealisti (článek)

Víte, kdo jsou Teri Blitzen, GoGo, FattyPillow nebo třeba MenT? Pokud vám je víc než 25, pravděpodobně nevíte. V srdcích dětí a teenagerů ale youtubeři za několik krátkých let své existence stihli zcela nahradit většinu tradičních celebrit.

New Media Inspiration: Vzestup YouTube celebrity

Fresh Eye (článek)

Čím si youtubeři pozornost a přízeň publika získávají? Jak uvádí autor práce, jde zejména o snadnou a přirozenou identifikaci a pocit spřízněnosti. Youtuber nevystupuje jako herec, jako “tělo se scénářem”, ale dává do hry své vlastní já. Právě smazávání rozdílu mezi “soukromým” a “veřejným” já přispívá k vnímání youtuberů jako autentičtějších osobností, než jsou tradiční hvězdy. Jakub Sedláček svou práci prezentoval na letošním ročníku konference New Media Inspiration 2017.

ČRo Plus - Den podle...

Rozhovor, Audio
vstup v čase 31:00–33:43

Co dělá Youtubera celebritou? Jak se liší YouTube celebrity od těch tradičních? Chtějí čeští diváci od českých youtuberů spíš pohled do jejich domácností nebo zájmů nebo jim stačí virtuální realita?

The Rise of the YouTube Celebrity

Diplomová práce

YouTubers are a technologically determined next step in the evolution of the TV personality, which is taking place in the world of user-generated content. YouTubers build their celebrity on familiarity, authenticity (being themselves), relatability (being like their audience) and information value (providing relatively niche audiences with content they wouldn’t find in traditional media).